Ispanağın faydaları nelerdir?

Ispanağın faydaları neye iyi gelir?

Ispanakta bulunan vitaminler

Ispanak, uzmanlar tarafından doğal eczane olarak kabul ediliyor. A, B1, B2, C, D ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve demir mineralleri içeriyor. Bu nedenle ıspanağın faydaları ve yararları önemlidir.

Ispanağın faydaları nelerdir?

 • Ispanak bol miktarda C, E ve B vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle ıspanağın faydaları ve besin değeri yüksektir.
 • Ispanak, içerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığı için yararlıdır.
 • Ispanak, sağlık açısından önemli bir risk olan pıhtılaşmayı yavaşlatır, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede faydalıdır.
 • Zengin lif miktarı ile kabızlığı önler.
 • Vücudun kan yapımına katkıda bulunur.
 • Ispanağın bir diğer önemli etkisi ise kansere karşı koruyucu etki göstermesidir.
 • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi bulunan ıspanak hafızanın güçlenmesini sağlar ve barındırdığı beta karoten ve folik asit yardımı ile Alzheimer gelişmesi ihtimalini azaltır.
 • Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu bitkiyi düzenli olarak tüketenler hem enerji alır hem de kaslarını güçlendirir.
 • Karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Ispanağın içerisindeki magnezyum metabolizmayı hızlandırır.
 • Kadınların özellikle hamilelik dönemlerinde ihtiyaç duydukları folik asidi elde etmelerinin en doğal yolu ıspanak yemekten geçer. Çünkü ıspanakta bolca folik asit bulunur.
 • Ispanağın bir diğer faydası ise kemik gelişimine katkıda bulunmasıdır. Ispanakta bulunan K vitamini menopoz sonrası kemik erimesi ihtimalini düşürür.
 • Cilt sağlığına katkıda bulunur.

Ispanak çeşitleri nelerdir?

 • Pazal F1, kuzu kulağı tipi olarak isimlendirilen düz yapraklı hibrid ıspanak.
 • Falcon F1, kuzu kulağı tipinde, düz yapraklı oldukça erkenci hibrid ıspanak. Yayvan olarak gelişir, elle toplamaya oldukça elverişlidir.
 • Allouette F1, kuzu kulağı tipinde, düz yapraklı orta erkenci hibrid ıspanak. Yaprak yumurtamsı şekilli, uca doğru yuvarlanarak son bulur.

Ispanak ile neler yapılır?

Ispanak, özellikle kış aylarında mutfaklarımızın baş sebzesi… Kıymalı ve zeytinyağlı yemeğinden çorbasına, yumurtalı kavurmasından böreğine ve salatasına kadar geniş bir çeşit yelpazesi sunuyor. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebiliyor.

Ispanak nasıl tüketilmeli?

Ispanağın mevsiminde tüketilmesi gereklidir. Ispanak alındığında her yaprağının tek tek kopartılarak sirkeli su içinde bekletilmesi, aradaki yabancı otların temizlenmesi önemlidir. Yemeği yapılmış olan ıspanak sık sık ısıtılarak yenmemelidir. Çünkü içindeki nitrat maddesi, ısındıkça nitrite dönüşebilmekte, bu yüzden tekrar tekrar ısıtılması zehirlenmelere neden olabilmektedir.

 • Besin değerleri açısından ıspanak mevsiminde tüketilmelidir. Bu sayede ıspanağın faydaları ndan en üst düzeyde yararlanılmış olur.
 • Tüketilmeden önce kesinlikle yakınmalı, topraktan ıspanağı geçebilecek bakteriler için yıkama suyuna sirke konmalıdır.
 • Pişirilmeden önce besin değerlerinin kaybolmaması için küçük parçalara ayrılmamalıdır.
 • Ispanağın doğranması, içindeki C vitaminini azaltacağından bütün halinde tüketilmesi daha sağlıklıdır.
 • Pişirme sırasında besin değerlerinin kaybolmaması için yağda uzun süreli yakılarak kavrulmamalıdır.
 • Kontamine olmaması için temiz bir bıçakla doğranmalıdır.
 • Ispanak ile birlikte kalsiyum içeren yoğurt bir arada tüketilmemelidir. Ispanaktaki demir ile yoğurttaki kalsiyum birbirlerinin emilimini engelleyerek ıspanağın faydalarını azaltmaktadır. Bu nedenle beraber tüketildiğinde ıspanaktan beklenen faydayı sağlanamaz.

Ispanak pişirilmeden yenir mi?

Yapılan araştırmalarda ıspanağın piştikçe içeriğindeki antioksidanların kaybolduğu belirlenmiştir. Ispanağın faydaları ve tüketme konusunda en sağlıklı ve doğru yöntemin çiğ olarak tüketilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. Ispanaktaki ‘lütein’ seviyesi piştikçe ve ıspanağın faydalarını azalmaktadır. Lütein, doğru bir şekilde vücuda alındığında kalp krizi riskini en aza indirgemektedir. Aynı zamanda göz sağlığını korumaya da yardımcı olmaktadır.

Ispanak neye iyi gelir?

Ispanak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Enfeksiyon sonucu oluşan hastalıkları önlemeyi sağlamaktadır. İnflamatuar özelliği sayesinde düzenli tüketiminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. İçerdiği demir, fosfor ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olmakta, içerisindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaktadır. Ispanak demir açısından zengindir. Demir eksikliği nedeniyle oluşan anemi hastalığının tedavisine yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Ispanak, osteoporoz yani kemik erimesini de önlemeye yardımcı olmaktadır. Kalp krizine neden olan sorunların ortadan kalkmasında kan basıncını düzenleyerek kalp-damar sağlığının korunmasında etkilidir. İçeriğindeki K vitamini, folik asit, lutein ve B-karoten nedeniyle oksidatif stresin azalmasını sağlamakta, yaşlanmanın neden olduğu oksidatif stres riskini azaltmakta, motor ve bilişsel beceriler ile zihinsel kapasiteyi artırmaktadır. Ayrıca ıspanak, Alzheimer hastalığının gelişimiyle bağlantılı ‘kolinesteraz’ adı verilen bir enzimin aktivitesini bloke etmektedir. Ispanaktaki yüksek magnezyum seviyeleri, B-amiloid adı verilen bir peptidinin neden olduğu nöron ölümü seviyesini azaltarak hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi kronik hastalıklarla ilişkili düşük seviyeleri telafi etmektedir. Ispanak, kardiyovasküler sistem ve merkezi sinir sistemi dahil olmak üzere çeşitli fizyolojik sistemler üzerinde etkili olan çok sayıda fonksiyonel bileşiğe sahiptir. Yüksek K vitamini, folik asit, B-karoten ve lutein seviyeleri nedeniyle ıspanak tüketimi, yaşlanma ile ilişkili oksidatif stres riskini azaltabilmekte, dolayısıyla bilişsel ve motor becerilerin yanı sıra zihinsel kapasiteyi de geliştirebilmektedir. Yüksek ve hipokalorik etkisi nedeniyle ideal bir besindir. Antioksidan ve sağlığı geliştirici faydaları, yüksek düzeyde C vitamini ve lif içeriğinin yanı sıra kompleks karbonhidrat ve düşük yağ seviyesi nedeniyle ıspanak, kan şekeri konsantrasyonlarını düzenlemeye, magnezyum yoluyla insülin ihtiyacını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Diyabetli hastalarda tokluk artışı sağlayarak kilo kontrolü sağlamaktadır.